Магній | Afina Pallada
03 June 2020

Магній

Магній
Магній зустрічається у великих кількостях у природі в лужному ґрунті.

Магній є складовою хлорофілу, допомагає у фосфатному метаболізмі, а також активує кілька ферментних систем. Він засвоюється рослиною лише у формі іонів Mg2+. За кількісним показником у рослині він знаходиться на четвертому місці після азоту, калію і кальцію.
   Магній разом з кальцієм є дуже важливими для доступу повітря і води в ґрунт. Магній допомагає утримувати часточки ґрунту разом. Але якщо його забагато, а вологи замало, ґрунт стає надто твердим, або ж навпаки, за надмірної вологи глинистий ґрунт стає липким. У насичені основами магнію має бути в ідеалі 12%. Якщо рівень магнію нижче 10%, страждають всі культури. Якщо вміст магнію 6-8%, кальцію 80-90%, то кальцій приховує реальний стан речей. Надмірний вміст магнію в ґрунті перешкоджає рослинні ввібрати достатню кількість магнію і аналіз тканини листя культур, як правило виявить дефіцит магнію.
   Магній на відміну від кальцію, рухливіший і може перерозподілятися рослиною: зі старих листків він надходить у молоді, а після цвітіння – з листків потрапляє в насіння. Нестача магнію більшою мірою впливає на розвиток репродуктивних органів рослин – насіння, бульби, коренеплоди.

Основним фактором, що впливає на біодоступність цієї поживної речовини для рослин, є pH ґрунту. Найвища вона, коли рН становить від 5,0 до 7,5.
   Магній більше впливає на рН ґрунту ніж кальцій. Як тільки магнію стає в ґрунті забагато, рівень рН різко зростає. Дефіцит магнію найчастіше виникає в кислих ґрунтах з глибокою текстурою.
  
Нестача магнію пригнічує синтез азотовмісних сполук, зокрема хлорофілу, збільшує активність пероксидази, посилює окислення у органах рослини. Малий вміст магнію веде до зменшення рівня фосфору в рослинах, навіть за умови, що фосфати є в живильному субстраті в достатніх кількостях, адже фосфор рухається по рослині, як правило, в органічній формі. Тому нестача магнію гальмуватиме утворення фосфорорганічних сполук, а отже і розподіл фосфору в організмі рослини. Дефіцит магнію на полі тривалий час може бути непомітним. На розвитку й рості листового апарату рослини, нестача магнію починає відображатися через 10 днів, але типові ознаки дефіциту стають помітними десь на 15 день.
  
Тому моніторинг вмісту магнію так як і інших елементів в ґрунтах повинен проводитись завчасно, тому що компенсувати дефіцит або фізіологічну потребу на даному етапі вегетації при візуальних їх ознаках практично неможливо.

Джерело: https://pni.com.ua/  Інститут живлення рослин; Ніл Кінсі та Чарльз Уолтерс «Практична агрономія».
Sorry, this page is available only in Ukrain. For ease of viewing the page content is shown in an alternative language. You can click the link to switch the active language.