Перекличка садів | Afina Pallada
06 May 2020

Перекличка садів

Перекличка садів

Моє знайомство з Президентом Української горіхової асоціації Геннадієм Юдіним відбулося зовсім нещодавно. Ця енергійна ділова і мудра людина, можу сказати без перебільшення, кожного нашого спілкування заряджає мене оптимізмом і наснагою. У Геннадія Олександровича безліч ідей и невгамовне прагнення прикрашати Україну садами.

На його сторінці у фейсбуці можна знайти дуже цікаву інформацію. І я впевнена, що ця інформація буде корисною і для відвідувачів нашого сайту. Тож, із посиланням на автора, я вирішила цього разу розповісти про нову ініціативу Української горіхової асоціації – запровадження он-лайн рубрики «Перекличка садів».

Відкриваючи її, Геннадій Олександрович підкреслив, що горіхова галузь в Україні дуже молода. Не більше 5-8 років минуло з того часу, як почали закладати промислові горіхові сади. Тож, за його словами, у нас немає традиційних горіхових фермерів «від діда – до батька, від батька – до сина». Більшість горіховодів – аграрії у першому поколінні.   Тому вони залюбки слухають досвідчених горіхових профі, садоводів-новаторів. А такими Українська горіхова асоціація багата.

Нову рубрику розпочав один з провідних спеціалістів-практиків в Україні Захар Васильович Курганов – головний агроном найбільшого горіхового саду на півдні України, що належить ПП «Ніка-А» і розташоване у Березанському районі на Миколаївщині. Він розповів про вихід із зими і старт нового горіхового сезону-2020.

Як відмітив Захар Курганов, сад – це єдиний могутній організм, який не живе одним роком, сезоном, місяцем. Тому свою розповідь він почав з нагадування подій весни минулого, 2019 року. Тоді цвітіння горіху припало на дощову погоду, що призвело до зменшення врожаю у їх саду на 25-30 відсотків, у залежності від сорту. Усвідомлюючи, що дерева будуть «відпочивати», садівники поставили собі на мету максимально допомогти деревам у закладці нових плодових бруньок на наступний, 2020-й рік. Для цього були проведені 4 листові підкормки у липні-серпні минулого року комплексними добривами з мікро- і макроелементами. Врожай 2019 року було зібрано у максимально стислі строки, що також дозволило деревам краще підготуватись до перезимівлі і дозріванню паростків і бруньок.

Завершили сезон у саду, за словами Захара Курганова, глибоким рихленням міжрядь, відступивши від межі крони 1 м, та підбілюванням стовбурів дерев. Таким чином, сад підготували до зими.

Як зазначив Захар Курганов, зима 2020 року порадувала незвичним теплом, але дуже занепокоїла малою кількістю опадів. Щоб точно знати кількість опадів і розраховувати запас продуктивної вологи, у господарстві є власна метеостанція, що розташована безпосередньо у саду.

Більш за все, за словами садовода, підвів лютий. Денні температури на рівні 16-17 градусів тепла призвели до набряку бруньок. Обрізку саду довелось розпочати на 15 днів раніше звичайного строку. А в березні сад зіткнувся з трьома хвилями похолодання. Температура вночі знижувалась до мінус 6-8 градусів. Бруньки не витримали такого пресу і отримали значні ушкодження. Відбулось і значне зміщення строків цвітіння горіху у більш пізню сторону. По різним сортам ця здвижка була від 7 до 16 днів.

По чоловічим брунькам, за словами Захара Курганова, самими стійкими до морозів виявились сорти Костюженський та Скиноський. По жіночим – з явною перевагою вижили сорти з латеральним плодоношенням Когилничану, Каларашський і Песчанський.

Та у будь-якому випадку виконані попереднього року агрозаходи дали великий плюс. Загальна кількість плодових бруньок значною мірою допомогла компенсувати бруньки, що були пошкоджені навесні. Це більш характерно для сортів з латеральним плодоношення, бо за словами садовода, їх бруньки виявились найбільш розвиненими.

А далі фахівець сформулював наступні висновки:

1.            Незалежно від сорту, потрібно допомагати деревам у щорічній закладці нового врожаю, відповідно Технологічні карти повинні складатись з урахуванням цих вимог.

2.            Сорти зі змішаним та латеральним плодоношенням мають додаткові механізми захисту за критичних обставин, що потенційно дозволяє їм залишатись з врожаєм, а саме: закладення міцних основних та запасних плодових бруньок у великій кількості створює своєрідний «страховий фонд».

3.            Необхідно мати в саду декілька сортів (ранній, середній, пізній строк цвітіння), що дозволить зменшити втрати від паморозків в один з періодів (березень, квітень, травень).

4.            При проектуванні саду необхідно передбачити як мінімум два типи обпилювачів – ранній та пізній.

А післямову до виступу Захара Курганова сформулював Геннадій Юдін. Він зазначив, що горіховий сад – це багаторічний проект і його успішна реалізація ґрунтується на довготривалому стратегічному плануванні:

1.            Проект саду, засадження інтенсивними сортами, що адаптовані до регіону.

2.            Щорічне виконання агрономічних робіт на підставі Технологічної карти, яка щорічно коригується.

3.            Тільки після вступу саду у товарне плодоношення – продаж (експорт) горіхів.

 

Крім того, Президент Української горіхової асоціації надав деякі корисні поради садоводам-початківцям. Наприклад, він пояснив, що морозостійкість грецького горіху закладається генетично. Це – стійкість клітин до зневоднення і можливість зберігати у клітинах переохолоджену воду, при цьому не доводячи до кристалізації води в клітинах. У кожній клітині дерева є своя межа зневоднення і стискування.

Зимостійкість – це здатність дерев протистояти важким умовам зимового та ранньовесняного періодів різких стрибків температури з переходом через 0 градусів. Зимостійкість дерев змінюється з віком в залежності від характеру мікроклімату, вологості ґрунту і забезпеченості його калієм та фосфором, а також умов вегетації. На мові математики, зазначив Геннадій Юдін, зимостійкість дорівнює морозостійкість мінус несприятливі погодні умови і поганий догляд. Фактори, що знижують зимостійкість – це тривалі морози, відлиги, ожеледі.

Посухостійкість – це здатність рослин переносити тривалі посушливі періоди, значний водний дефіцит і перегрів з найменшою втратою продуктивності.

Геннадій Юдін підкреслив, що протягом цьогорічного складного за кліматичними умовами сезону фахівці Української горіхової асоціації будуть постійно аналізувати зростання та вегетацію найбільш популярних сортів горіху. А в середині червня, за його словами, асоціація проведе практичну конференцію, яка була запланована ще на 27 березня і не відбулася через карантинні обмеження. На конференції планується у подробицях розповісти про інтенсивну схему живлення горіху і показати, як це робиться на практиці у промисловому саду.

Інформацію про дату конференції можна буде знайти на сайті Української горіхової асоціації за електронною адресою: www.ukr-nuts.com.ua та на особистій сторінці Президента Української горіхової асоціації Геннадія Юдіна у мережі Фейсбук.

 

Виконавчий директор НДЦ «Афіна Паллада»

Аліна Кокошко

Sorry, this page is available only in Ukrain. For ease of viewing the page content is shown in an alternative language. You can click the link to switch the active language.