26 March 2020

Вологість ґрунту у метровому шарі

Вологість ґрунту у метровому шарі
Рівень урожайності озимини у значній мірі залежить від запасів вологи у ґрунті ранньої весни.  Навіть за невисокого рівня опадів навесні і влітку, волога, що збереглася у ґрунті після зими, дає можливість рослинам добре розвиватись, і аграрії у подальшому одержують добрий врожай.
Кандидат сільськогосподарських наук Вікторія Олійник, розглядаючи проблеми збереження вологи в ґрунті, наголошує, що на добрий врожай озимини можна розраховувати, якщо на початку весни запаси вологи у метровому шарі знаходяться на рівні 150-200 мм. Про задовільний стан посівів і середній врожай можна казати за наявності  130-140 мм вологи у метровому шарі ґрунту. А ось наявність вологи у метровому шарі на рівні 100 мм і менше без додаткових агротехнічних заходів призводить до значних втрат урожаю.
Ступені вологості, тобто вміст води у відсотковому відношенні до маси сухого ґрунту, за яких можна досягти оптимальних показників в обробці ґрунту, бувають різні.   Якщо на легких за своїм механічним складом ґрунтах, за ствердженням фахівців, висока якість обробки і фізична достиглість ґрунту досягається при вологості від 40 до 70%, на важких – при вологості від 50 до 65%, то для чорноземів оптимальна вологість складає   15-18%  (у відношенні до абсолютно сухого ґрунту).
Багатьма дослідженнями встановлено тісний зв’язок між агротехнікою і витратами вологи на транспірацію, яка є показником ефективності використання запасів вологи. Таким чином, обробка ґрунту і правильна сівозміна є дуже важливими факторами для накопичення і збереження осінньо-зимових запасів вологи.
Багатьма дослідженнями на чорноземах лісостепу і степу України встановлено покращення водного режиму внаслідок заміни оранки безвідвальним обробітком. Волога у ґрунті тоді  краще утримується завдяки формуванню на поверхні мульчую чого шару з післяжнивних залишків.
Культура-попередник також значно впливає на формування та раціональне використання ґрунтових запасів вологи. Тому, нехтуючи науково обґрунтованою сівозміною, можна очікувати неповноцінних сходів озимини, у тому числі і через нестачу вологи.  
Як повідомляє Укргідрометцентр, на кінець лютого ситуація з вологістю ґрунту у різних регіонах країни була неоднорідна. У Черкаській області, наприклад, запаси вологи у метровому шарі ґрунту були мінімальними за останні 30 років.  
У лютому, за даними Укргідрометцентра, запаси продуктивної вологи у метровому шарі грунту на Полтавщині, Кіровоградщині, окремих площах Миколаївщини були вище норми. А ось на Одещині і більшості площ Миколаївщини – ледь на рівні або й менше норми.
Озимина протягом лютого знаходилась у стані неглибокого зимового спокою, а з другої половини місяця у південних і місцями центральних та західних областях розпочалося відновлення вегетації.
Рання й прохолодна весна, як зазначають метеорологи, сприяє збереженню вологи  грунті. А ось різке потепління, яке спостерігалось наприкінці лютого – на початку березня, навпаки, призвело до втрати продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту.
Визначити рівень вологи у метровому шарі грунту вам допоможуть фахівці агролабораторії «Афіна Паллада». І вже у відповідності до висновків, кожне господарство зможе зорієнтуватись із застосуванням подальших агротехнічних заходів.
Щоб зберегти потенціал майбутнього врожаю, фахівці радять у стислі строки підкормити озимину і закрити наявну вологу.
Sorry, this page is available only in Ukrain. For ease of viewing the page content is shown in an alternative language. You can click the link to switch the active language.